ZASADY KLUBOWE TELEFONY
Dlaczego nie zabieramy telefonów komórkowych na obozy sportowe, czy to dla dobra zdrowia naszych dzieci?
Dlaczego wspólnie z Wami rozmawiamy o problemach telefonów komórkowych?
Dlaczego telefony, często doprowadzają do konfliktów między organizatorem wyjazdu na zawody czy obozy, a rodzicem?
Dlaczego rodzice będący dłużej w naszym klubie pozytywniej reagują na zasady związane z niekorzystaniem z telefonów podczas wyjazdów?
Odpowiedzi na te pytania i wiele innych aspektów tego problemu opiszemy poniżej.
Szanowni Rodzice,
Jako Sportowy Klub Taneczny Mega Dance, priorytetem naszej działalności jest nie tylko rozwijanie umiejętności tanecznych u naszych podopiecznych, ale również troska o ich ogólne zdrowie i dobrostan. Dlatego też chcielibyśmy podzielić się z Państwem naukowymi wyjaśnieniami dotyczącymi decyzji o zakazie zabierania telefonów komórkowych na nasze obozy sportowe czy wyjazdy na zawody.
Nałogi i wpływ dopaminy:
Telefony komórkowe, zwłaszcza w kontekście mediów społecznościowych czy gier, mogą stać się dla dzieci i młodzieży źródłem uzależnienia. Wpływają one na produkcję dopaminy, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za uczucie przyjemności i nagrody. Regularne korzystanie z telefonów może prowadzić do nadmiernego stymulowania układu nagrody mózgu, co może z kolei prowadzić do uzależnienia oraz wpływać negatywnie na koncentrację, motywację oraz zdolność do samokontroli. Więc pobyt na obozie bez telefonu to jeden z elementów pozytywnego wpływu na naszą młodzież.
Homeostaza i zdrowy tryb życia:
Zabieranie telefonów komórkowych na obozy sportowe ma na celu nie tylko ograniczenie wpływu nałogu, ale również promowanie zdrowego trybu życia. Bez telefonów, dzieci mają szansę na pełniejsze doświadczenie aktywności fizycznej i integracji z rówieśnikami. Poza tym, odcięcie od ekranów sprzyja lepszemu snu, co jest kluczowe dla regeneracji organizmu i utrzymania homeostazy.
Pozytywne aspekty życia młodego człowieka bez telefonu komórkowego:
Bez telefonów komórkowych, nasze dzieci mają okazję do odkrywania innych form rozrywki i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Mogą rozwijać umiejętności społeczne poprzez bezpośrednie interakcje z innymi uczestnikami obozu, co sprzyja budowaniu silniejszych więzi i rozwijaniu empatii. Ponadto, brak ekranów zachęca do bardziej kreatywnego spędzania czasu, co może prowadzić do odkrywania nowych pasji i zainteresowań.
Dlatego zachęcamy Państwa do poparcia naszej decyzji i wspierania swoich dzieci w przeżyciu pełnego, aktywnego i zdrowego życia podczas naszych obozów sportowych. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, jesteśmy otwarci na rozmowę i dyskusję.
Jeśli macie czas i w trosce o dzieci chcecie dowiedzieć się więcej? Zachęcamy do przesłuchania podcastu związanego z mechanizmami powstawania problemów związanych z równowagą i endorfinami:
Odcinek 182,183.
Drodzy rodzice, jak uniknąć nadmiernego nadzoru i ciągłej kontroli poprzez telefony komórkowe:
Szanowni Rodzice,
Zrozumienie potrzeby równowagi pomiędzy bezpieczeństwem a prywatnością naszych dzieci jest kluczowe w dobie powszechnego dostępu do technologii. Oto kilka sugestii, jak uniknąć nadmiernego nadzoru i ciągłej kontroli poprzez telefony komórkowe:
Komunikacja i zaufanie:
Zbudujcie z dzieckiem otwartą i szczerą relację opartą na zaufaniu. Zachęcajcie do rozmów na temat korzystania z telefonu oraz ewentualnych obaw czy problemów, jakie mogą się pojawić.
Ustalcie wspólne zasady:
Razem z dzieckiem ustalcie klarowne zasady dotyczące korzystania z telefonu komórkowego, w tym godziny, w których telefon jest wyłączony, oraz ograniczenia co do treści i aplikacji.
Edukacja cyfrowa:
Zapewnijcie dziecku odpowiednią edukację dotyczącą bezpiecznego korzystania z internetu oraz świadomość zagrożeń związanych z nadmiernym korzystaniem z telefonu.
Alternatywne zajęcia:
Zachęcajcie dziecko do angażowania się w różnorodne aktywności pozaszkolne, które nie wymagają korzystania z telefonu komórkowego, takie jak sport, sztuka czy zajęcia zainteresowań.
Przykład osobisty:
Bądźcie dla swojego dziecka wzorem, ograniczając własne korzystanie z telefonu komórkowego w obecności rodziny oraz podczas wspólnych aktywności.
Bezpieczne alternatywy podczas wyjazdów:
W sytuacjach, gdy potrzebne jest utrzymanie kontaktu z dzieckiem, rozważcie wybór bezpiecznych alternatyw, takich jak kontakt z trenerem czy opiekunem na wyjeździe.
Monitorowanie z umiarem:
Jeśli konieczne jest monitorowanie aktywności dziecka w internecie, stosujcie odpowiednie narzędzia, jednak pamiętajcie o zachowaniu umiaru i szacunku do prywatności dziecka.
Pamiętajcie, że kluczem do zdrowego korzystania z technologii jest równowaga i świadomość. Dajcie swojemu dziecku przestrzeń do rozwoju, jednocześnie zapewniając mu wsparcie i bezpieczeństwo.
ZEBRANIA Z RODZICAMI
Wspólnie z Wami rozmawiamy o problemach telefonów komórkowych. Rozmawialiśmy już wiele lat temu o zasadach i wspólnie wypracowaliśmy sobie sposób działania. Podczas zebrań większość rodziców zgadza się że mają problem ze swoimi pociechami w kontekście używania elektroniki. Więc, podjęliśmy wspólnie decyzję o nie zabieraniu i nie korzystaniu z telefonów podczas obozów. Jednak klub się zmienia i każdego roku mamy nowe grupy. Podczas odprawy trenerów 16.04.2024 podjęliśmy decyzję o spisaniu zasad umieszczeniu informacji na naszej stronie internetowej. Zachęcamy również Państwa do rozmów podczas spotkań z trenerami. To właśnie oni przekazują naszemu zespołowi tematy do rozmów podczas odpraw trenerskich. Zapewniamy Was że również temat telefonów jest analizowany i omawiany.
Z obserwacji trenerów wynika, iż najczęstszym problemem jest potrzeba rodziców posiadania ciągłego kontaktu z dzieckiem. Podczas wyjazdów zawodnicy mają różne zadania czy aktywności. Tak naprawdę realizują cele doświadczania samodzielności, odpowiedzialności, socjalizacji czy zwyczajnie mają zajęcia które ich w pełni pochłaniają.
Często jest tak rodzice, że dajecie ?potajemnie? telefon i dzwonicie do dziecka pytając: jak się czuje, co zjadł, z kim jest w pokoju, czy wygrał, czy przegrał, czy jest zimno, czy ciepło. Nie dzwonicie w sprawach wyjątkowych- że coś się wydarzyło. 1. Wpędzacie Państwo swoje dziecko w nauczanie oszukiwania trenera 2. Zaspokajacie Państwo swoje potrzeby kontaktu z dzieckiem nie zważając czy w danym momencie dziecko może mieć inne zajęcia 3. Często rozmawiacie z dzieckiem wywołując emocje tęsknoty (o piesku, o wizycie babci, o miłości do dziecka) zostawiając po rozmowie dziecko w sytuacji trudnej z którą musi zmagać się trener 4. Bywa i tak że rodzice zadają pytania trudne dla dziecka np.: czy źle się czujesz? Czy zmieniasz koszulki jak Ci mówiłem/ mówiłam? Czy tęsknisz? Czy chcesz już wracać do domu? Te pytania rozbijają nam dziecko a rodzic powie że ?Przecież tylko pytałem?.
Są również rodzice, którzy dają dziecku zamienniki w postaci zegarków Smartwatch. Czy naprawdę uważacie że w ten sposób rozwiązujemy problem i pomagamy dziecku?
Musicie wiedzieć że, nigdy dziecku nie odmówiliśmy zadzwonienia do rodzica gdy była taka potrzeba. Zdarza się to sporadycznie. Więc stwierdzamy, że tak naprawdę telefony są potrzebą kontaktu rodzica z dzieckiem a nie odwrotnie.
O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ:
– Dla dziecka istotne jest rozwijanie umiejętności samodzielności i radzenia sobie w nowych sytuacjach. Brak częstego kontaktu z rodzicami może stanowić dla niego okazję do samodzielnego podejmowania decyzji, rozwiązywania problemów oraz budowania pewności siebie.
– Dla dzieci przebywających na obozie sportowym czy innej formie wyjazdu grupowego kontakt z rówieśnikami oraz opiekunami może być kluczowy dla rozwoju umiejętności społecznych, budowania relacji i poczucia wspólnoty. Częste dzwonienie do rodziców może zakłócić ten proces i ograniczyć możliwość nawiązywania nowych relacji.
– Dla niektórych dzieci bycie poza domem może być wyzwaniem emocjonalnym, ale zarazem okazją do nauki radzenia sobie ze swoimi uczuciami i emocjami. Pozwolenie im na samodzielne radzenie sobie w trudnych sytuacjach może przyczynić się do rozwoju ich zdolności do samoregulacji emocjonalnej.
– Wyjazd na obóz czy inną formę aktywności poza domem może być dla dziecka okazją do oderwania się od codziennych obowiązków i rutyny. Nadmierny kontakt z rodzicami może zakłócić ten proces i utrudnić dziecku pełne skupienie się na nowych doświadczeniach i aktywnościach.
Pozwolenie dziecku na samodzielność i zaufanie mu do radzenia sobie w nowych sytuacjach może wzmacniać więź między rodzicami a dzieckiem. Dając mu przestrzeń do samodzielnego działania, rodzice pokazują, że ufają jego umiejętnościom i gotowi są wesprzeć go w procesie samodzielnego rozwoju.
Oczywiście, istnieją sytuacje, w których kontakt z rodzicami może być niezbędny dla dobra dziecka, na przykład w przypadku nagłych problemów zdrowotnych lub emocjonalnych. Wtedy, trenerzy są zobligowani do kontaktu z Państwem.
Rodzice i zawodnicy będący dłużej w naszym klubie pozytywniej reagują na zasady związane z niekorzystaniem z telefonów podczas wyjazdów. Widząc problem swoich dzieci zachęcają nas do kontynuowania przestrzegania tych zasad. Często mówią, że obozy to jest jedyny czas gdy ich dzieci mają okazję do odstawienia choć na chwilę telefonów. Więc, uznajmy to jako jeden z pozytywnych elementów w wychowaniu poprzez sport!
Proponujecie Państwo często, żeby dzieciom wydzielać telefony na 1 godzinę podczas obozu.
Dlaczego ten pomysł jest problemem?
- Np.: czas jednej godziny po obiedzie jest czasem pełnego relaksu, nawet snu. Zabierając im tą godzinę otrzymujemy dziecko po takiej przerwie ? zmęczone, poddenerwowane.
- Dodajecie Państwo wtedy obowiązku wychowawcy: rozdawanie i odbieranie telefonów. Później często telefony są nie wyłączone i dzwonią w nocy czy rano. Trener / wychowawca ma dodatkowo + 10 minut przed i po korzystaniu z telefonów.
- Są 2 opcje kontaktu w tym czasie. Rodzic odbierze telefon lub nie odbierze. W przypadku gdyby inne dzieci rozmawiały a jedno dziecko nie, to właśnie to dziecko będzie ?rozbite? i będzie źle funkcjonowało po takiej sytuacji.
- Poziom endorfin powinien być zbalansowany. Gdy dziecko będzie podbijało poziom ze względu na gry czy inne działania na telefonie to oczywistym jest że po przerwie nastąpi spadek. Zachęcamy w tej sprawie wysłuchaniu podcastu zamieszczonego powyżej.
- Dzieci podczas wolnego czasu uczą się ?jak wypoczywać? lub jak być z innymi w pokoju w momencie wyciszenia.
DLACZEGO INNE KLUBY dają możliwości korzystania z telefonu? Najczęściej daje to czas odpoczynku trenerom i zapewnienie że w tym momencie zawodnik będzie siedzieć w miejscu zamknięty w telefonie. My tak nie chcemy!
PROBLEM ZAUFANIA!
Często również, potrzeba Państwa dzwonienia do dziecka wynika z braku zaufania do trenerów czy wychowawców.
Jako Sportowy Klub Taneczny Mega Dance, priorytetem naszej pracy jest nie tylko rozwój umiejętności tanecznych u naszych podopiecznych, ale również zapewnienie im bezpiecznego i wszechstronnego doświadczenia podczas naszych obozów sportowych. Dlatego też chcielibyśmy podkreślić znaczenie zaufania do naszych trenerów i wychowawców.
Nasi trenerzy i wychowawcy to wykwalifikowani specjaliści, posiadający bogate doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Przez lata zdobywaliśmy zaufanie naszych podopiecznych oraz ich rodziców poprzez profesjonalizm i zaangażowanie w naszą działalność.
Zapewniamy, że nasz personel jest odpowiednio przeszkolony w zakresie bezpieczeństwa i pierwszej pomocy. Podczas obozów sportowych dbamy o zapewnienie bezpiecznych warunków oraz stały nadzór nad uczestnikami, aby zapewnić im pełen komfort i poczucie bezpieczeństwa. Trenerzy posiadają kwalifikacje wychowawcy wypoczynku dzieci i młodzieży. Przy każdym wyjeździe na obozy wypełniamy wymagane dokumenty, przedstawiamy zaświadczenia o niekaralności, aktualizujemy badania lekarskie. Często nasi trenerzy są nauczycielami, czy pedagogami. Trenerzy szkolą się na kursach doszkalających i dbają o rozwój osobisty. Więc, zapewniając rodzicom taką kadrę prosimy, jeśli jest brak zaufania o nie wysyłanie dziecka na obozy sportowe!
Nasz zespół zawsze stara się być dostępny i zapewnić wsparcie zarówno uczestnikom obozów, jak i ich rodzicom. Dążymy do stworzenia atmosfery wzajemnego zaufania i szacunku, która sprzyja rozwojowi naszych podopiecznych zarówno pod względem sportowym, jak i osobistym. Podczas wyjazdów wysyłamy Wam zdjęcia, umieszczamy na fb i komunikujemy się z Wami w miarę możliwości.
Regularnie monitorujemy postępy i zachowanie uczestników obozów, zapewniając im wsparcie i pomoc w rozwiązywaniu ewentualnych trudności. Naszym celem jest stworzenie dla dzieci i młodzieży inspirującej i pozytywnej przestrzeni do rozwoju, gdzie mogą rozwijać swoje umiejętności i pasje.
Jesteśmy świadomi, że nie zabieranie dzieciom telefonów komórkowych podczas obozu sportowego może wzbudzać obawy dotyczące możliwości kontaktu z dzieckiem w razie potrzeby. Chcielibyśmy jednak zapewnić Państwa, że nasz klub jest w pełni zaangażowany w zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców, nawet bez konieczności posiadania telefonów na obozie.
Więc jakie są zasady?
Bardzo proste rozwiązanie i regulamin!
ZASADY I OPCJE:
- Zawodnicy nie zabierają telefonów na obozy sportowe.
- Zawodnicy, zabierają telefon i w pierwszym dniu zdają telefon do wychowawcy/ trenera.
- Zawodnicy którzy nie oddali telefonu i schowali w torbie nie będą kontrolowani- to sprawa zaufania i współpracy trener/ zawodnik. Gdy jednak zawodnik będzie korzystał z takiego telefonu, wychowawca/ trener ma prawo zabrać telefon i po wyjeździe odda telefon rodzicowi.
- Smartwatche pozostawiane są w pokojach.
- Zawodnicy starsi, znający zasady i radzący sobie z problemem telefonów. Mogą zabrać telefon na obóz, nie muszą oddawać telefonu trenerowi, nie korzystają z telefonu poza swoim pokojem. W swoim pokoju przestrzega zasad i zna limity ustalone z trenerem. Trenerzy podczas odprawy podejmują decyzję kto lub która grupa jest nazwana ?zawodnicy starsi? i przekazuje grupie tą informację. Ta decyzja jest podejmowana przez grupę trenerów a nie przez rodziców.
- Wyjazdy zagraniczne na zawody- zawodnicy mogą zabrać telefon jednak nie korzystają z telefonów. W przypadku wyjazdu dłuższego za granicę, trener może podjąć decyzję o możliwości kontaktu z rodzicami.
Prosimy szanować nasze decyzję i zaakceptować pozytywne aspekty ?przebywania bez telefonu?. W razie potrzeby, pamiętajcie że zawsze kontakt z nami czy z dzieckiem jest możliwy poprzez wiadomości skierowane bezpośrednio do trenera.
Dziękujemy za Państwa zaufanie i zapewniamy, że nasz klub jest w pełni zaangażowany w zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu dla wszystkich uczestników naszych obozów sportowych. W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości, jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Z poważaniem,
Zespół trenerów Sportowego Klubu Tanecznego Mega Dance